EDUKACJA KADR I WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytet w Akureyri we współpracy z PAOP podjęły się organizacji konkurs stypendialnego

ODPOWIEDZIALNE RYBOŁÓWSTWO

HUMAN 2 OCEAN

WSPÓŁPRACA NAUKOWA

Od początku swojego istnienia nasza Organizacja współpracuje z Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni.

> > >

30 marca 2020

Certyfikat MSC dla połowów ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku prowadzonych przez Atlantex

Europejskie połowy ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku otrzymało Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC potwierdzający, że połowy prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi normami środowiskowymi. Certyfikat dotyczy trzech statków: z Niemiec, Litwy oraz Polski.

 

Po szczegółowym 15-miesięcznym audycie niezależni audytorzy ocenili, że europejskie połowy ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku (ang. European South-Pacific Jack Mackerel Fishery) prowadzi połowy zgodnie z 28 wskaźnikami określonymi w rygorystycznym globalnym Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Pozytywna ocena oznacza, że od 26 marca 2020 r. ostrobok peruwiański poławiany przez wymienione w certyfikacie europejskie statki, może być oznaczony niebieskim certyfikatem MSC, dzięki czemu konsumenci zyskują gwarancję, że wybierany przez nich produkt pochodzi ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, a połowy prowadzone są z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 

Wśród certyfikowanych trawlerów znajduje się polski statek GDY-151 Annelis Ilena. Właścicielem statku jest firma Atlantex Sp. z o.o., będąca członkiem Północnoatlantyckiej Organizacji Producentów (PAOP). Poza ostrobokiem certyfikat MSC posiadają także prowadzone przez statek GDY-151 Annelis Ilena połowy śledzia atlantyckiego i błękitka.

 

Zawsze będziemy stali po stronie eksploatacji zasobów stanowiących nadwyżkę biologiczną, która nienaruszy podstawowego stada i możliwości regeneracji populacji. Zwłaszcza w świetle wydarzeń ostatnich dwóch miesięcy, wyjątkowego znaczenia nabiera refleksja, że człowiek musi funkcjonować w świecie, którego jest częścią, a nie jemu na przekór. Uważam, że nasze połowy, których charakter mieści się w bardzo surowych kryteriach MSC, są naszym wkładem w utrzymanie w/w równowagi. – powiedział Bogusław Szemioth, Prezes PAOP. 


Gratulujemy armatorowi Atlantex uzyskania kolejnego certyfikatu MSC!

 

Więcej informacji na temat certyfikatu znajduje się na stronie MSC

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.

4mk - grafika

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.